Zermatt

Zermatt je malé horské městečko, které se nachází ve švýcarském kantonu Valais. Rozprostírá se přímo na úpatí majestátní hory Matterhorn, která je často znázorňována jako symbol Švýcarska. Není divu, že svým dramatickým vzezřením přitahuje nejen mnoho horolezeckých srdcí, ale i objektivy fotoaparátů, jež činí Matterhorn nejfotografovanější horou světa.  

Zermatt je malé, ale životem nabité městečko s hlavní ulicí plnou obchodů, restaurací, kaváren a barů, a které je obklopeno překrásnou scenérií čtyřtisícových hor švýcarských Alp. Čistotu ovzduší zde zaručuje zákaz používání motorových vozidel, proto se zde setkáte pouze s elektrotaxíky, elektrobusy nebo tradičními koňskými povozy. Zermatt je i místo protikladů, kde se tradiční, až 500 letá malebnost švýcarských vesniček potkává s luxusními a moderními prvky soudobé architektury a to vše na pozadí horského a sportovního prostředí. V první řadě je však Zermatt jedním z nejlepších lyžařských středisek světa.

Jako lyžařské středisko se Zermatt řadí mezi nejlepší na světě. Se svými více než 390 km sjezdových tratí, s přesahem do italského střediska Cervinia a Waltournenche, téměř stoprocentní garancí sněhu od konce listopadu do dubna a siluetou Matterhornu, Zermatt splňuje veškerá kritéria pro náročnou klientelu na brzkém začátku i pozdním konci lyžařské sezóny. Důmyslná síť lanovek, která se každoročně rozšiřuje, rozsáhlý off-pistový terén, vynikající horské restaurace, a životem tepající město s horskou kulisou je něco, co činí Zermatt naprosto výjimečným. 

Zajímavosti

  • Nejvýše položená kabinová lanovka v Evropě vede na Klein Matterhorn, 3883 m.n.m.
  • Zermatt je obklopen 38 čtyřtisícovými vrcholy.
  • Horská železnice co Vás vyveze až na Gornergrat do výšky 3100m.n.m.
  • Zermatt je na prvním místě na světě mezi městy s nejčistějším ovzduším. Jezdí zde pouze elektromobily a koňské povozy.
  • Druhá nejdelší sjezdovka na světě, z Klein Matterhornu do Valtournenche, 20km.
  • První výstup na Matterhorn byl uskutečněn 14. července 1865.